اگر ماشین باز باشید، و کمپانی ولوو را بشناسید؛ احتمالاً ماشین‌های سنگین آن را به یاد می‌آورید. اما این ولوو در کنار ماشین‌های دیگرش، سواری‌های بسیار زیبایی را نیز روانه بازار کرده‌است. طراحی بسیار ظریف و شیک ماشین‌های سواری، طرفداران بسیاری جذب کرده‌است. یکی از خودروهای مورد بحث ما، خودرو سواری C70 ولوو می‌باشد. این مدل از دسته کوپه - کروک‌ها بوده و در سال‌های 2006 تا 2013 با موتورهایی نظیر، دیزل و بنزینی به بازار عرضه شده‌است. در این مطلب می‌خواهیم لوازم ولوو C70 ، مشخصات فنی ولوو C70 و ایمنی ولوو C70 را بررسی کرده و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.


ویژگی‌ها و خصوصیات ولوو C70


طراحی بدنه

در ابتدا با نگاهی به ولووC70 ماشینی جمع و جور با طراحی زیبا و ظریفی خواهید دید. دقیق‌تر به طراحی آن نگاه کنیم، نکته‌ای منفی توجهمان را جلب می‌کند. بنابر گفته‌ی کمپانی ولوو، برنامه‌ریزی بر اساس ورود ماشین سواری ولووبه C70به بازار با عنوان ماشین‌های کروکی باشد؛ اما با در نظر گرفتن سقف تا شو یا جمع شونده‌ی فلزی C70، این سواری در دسته کوپه-کروکی‌ها قرار گرفت. نکته منفی این سواری، تنها کم شدن فضای صندق عقب به دلیل جمع شدن سقف در صندوق عقب می‌باشد. در حالت عادی که نیاز به باز شدن سقف نداریم، فضای خالی صندق عقب 404 لیتر می‌باشد؛ اما به هنگام استفاده از سقف، فضای خالی به 200 لیتر می‌رسد و این فضا برای جاسازی چمدان و ساک‌ها مناسب نبوده و مشکلاتی ایجاد می‌کند. مدت زمانی که طول می‌کشد تا سقف جمع شود 30 ثانیه بوده و مدل سقف ولووC70، به نسبت مدل‌های قبلی طویل‌تر می‌باشد.

طراحی داخلی

ولوو طراحی‌های داخلی خوبی ارائه می‌کند؛ اما آن طور که باید نیاز مشتری را برآورده نمی‌سازد. در ولووC70 نیز به همین شکل عمل شده‌است. متریال استفاده شده از کیفیت خوبی برخوردار بوده و موفق به کسب استاندارهای لازم را شده‌است. انتقادات بسیاری نسبت به طراحی داخلی این مدل شده‌است؛ به عنوان مثال استفاده از روکش‌های فیبری برای صندلی، استفاده از آلومینیوم در طراحی آرم وسط فرمان و کنسول و ... از سری مواردی است که منجر شد ولوو C70 نتواند امتیاز خوبی در این زمینه به دست آورد. علاوه بر این موارد، فضای جلوی پا سرنشینان عقب و جلو و همچنین ارتفاع سر تا سقف خودرو کم بوده و این از سری مسائلی است که ممکن باعث ناراحتی سرنشینان شود. جدا از نکات منفی در طراحی داخلی آن، جایگذاری تجهیزات و لوازم ولوو C70 در کنار صندلی راننده به خوبی اتفاق افتاده‌است.

رانندگی در خودرو به چه شکل است؟

از مشخصات فنی ولووC70، می‌توان به حجم 5/2 لیتری موتور توربو که با قدرتی معادل با 230 اسب بخار است، اشاره کرد. لوله‌های اگزوز دوقلو ولووC70 که از جنس کروم می‌باشند، تولید صدای آزاردهنده‌ای ندارد. به‌طور کلی به گفته ماشین بازان و طرفداران ماشین رانندگی با فولکس واگن و آئودی A5 را بر رانندگی با سواری ولوو C70 ترجیح می‌دهند. یکی از معایب این ماشین ولوو C70، ایجاد سر و صدا و تکان خوردن ماشین به هنگام عبور از آسفالت‌ها نامناسب، می‌باشد. نکته دیگر که شاید همه پسند نباشد این است که، رانندگی در C70، به شما حس رانندگی سنگین می‌دهد؛ که این مورد را می‌توان بر اساس سلیقه و راحتی هر فرد در نظر گرفت.

ایمنی ولووC70

با توجه به کروکی بودن این خودرو و خطرناک بودن ماشین‌هایی که از دسته کروک هستند، باید گفت ولوو C70، طور دیگری عمل می‌کند. از نکات بسیار خوب این ماشین می‌توان مجهز بودن آن به حسگر چرخش یا دوران را نام برد. این حسگر چه کاری انجام می‌دهد؟ اگر خودرو در حال چپ کردن باشد، حسگر آن فعال شده و دستوراتی در خصوص حفظ جان سرنشین انجام می‌شود. به عنوان مثال پس از فعال شدن حسگر، پرده‌هایی که در سمت درهای خودرو که وظیفه حفاظت دارند فعال می‌شود، از طرف دیگر سیستمی در کمربند ایمنی قرار داده شده تا در زمان خطر و فعال شدنش، سرنشین را از پرت شدن به سمت جلو حفظ کند. ستون‌هایی از جنس فولاد در سمت دو طرف شیشه‌های جلویی ماشین قرار گرفته و به حفظ استحکام و جلوگیری از خم شدن کمک و آسیب رساندن به سرنشینان جلوگیری می‌کند. از دیگر امکانات ایمنی ولوو C70 می‌توان به وجود کیسه‌های هوا، سیستم ترمز ABS و کمک ترمز الکترونیکی، سیستم حفاظتی در هنگام غلتیدن خودرو، قفل کودک، سیستم دوربین‌های تشخیصشی در نقاط کور خودرو و ... اشاره کرد. 

سخن آخر ...

در این مطلب به لوازم، تجهیزات و ایمنی ولوو C70 اشاره کردیم. همان‌طور که متوجه شدید این خودرو با ظاهر بسیار زیبا و ظریف خود دچار معایبی نیز می‌باشد. از نکات دیگر این خودرو، راحتی بسیار زیاد آن می‌باشد، اما به دلیل سنگین حرکت کردن آن می‌تواند سواری مناسبی برای افرادی که هیجان لازم در هنگام رانندگی را می‌خواهند، نباشد. علیرغم تمام این‌ها، همچنان این خودرو طرفداران خاص خود را دارد و از رانندگی با آن لذت می‌برند.