چه عواملی بر کاهش مصرف سوخت و بهبود راندمان خودرو تاثیر می گذارند؟

اکتان بنزین همواره یکی از پارامتر هایی است که در بهبود راندمان، کاهش مصرف سوخت اتومبیل و جلوگیری از آسیب دیدن موتور شما تاثیر بسزایی می گذارد. در واقع این شرایط(افزایش راندمان، کاهش مصرف سوخت و حفاظت از آسیب دیدن موتور) زمانی رخ میدهد که شما از بنزین مطلوب و مناسب استفاده کنید. اما با توجه به بنزین های بی کیفیتی که در جایگاه های سوخت کشور عرضه می شوند؛ رخ دادن شرایط مطلوب تا حدودی غیر ممکن است. اما راهکار مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور خودرو(همچنین افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت) چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب این پرسش دست یابیم.


خودرو خود را در مقابل بنزین بی کیفیت ایمن کنید!

خودرو های داخلی معمولا با بنزین هایی که در کشور عرضه میشوند؛(تا حدودی) سازگار هستند. اگر دفترچه راهنمای اتومبیل های داخلی را مشاهده کنید؛ محدودیتی درباره استفاده از بنزین های داخل کشور نخواهید دید. این موضوع برای خودروهای داخلی صدق می کند؛ اما خودرو های خارجی که موتوری حساس تر و پیچیده تر دارند؛ بازخورد خوبی از بنزین های بی کیفیت داخل کشور در اختیار شما قرار نخواهند داد. 

تا اینجا به این بحث پرداختیم که بنزین نامرغوب چه تاثیرات بدی بر روی عملکرد خودرو شما می گذارد. اما ممکن است سوال پیش بیاید که بنزین مرغوب چیست و چگونه میتوان بنزین مرغوب را از بنزین نامرغوب تشخیص داد؟ برای اینکه این مطالب را توضیح دهیم؛ لازم است که در ابتدا تعریف ساده ای از "عدد اکتان" را خدمت شما بیان کنیم.

منظور از "اکتان بنزین" چیست؟ اکتان بنزین چه تاثیری بر سلامت خودرو شما میگذارد؟

"اکتان بنزین" به میزان مقاومت بنزین در برابر فشار(فشار هایی که از متراکم شدن مخلوط سوخت و هوا درون سیلندر بوجود می آید) گفته میشود. هر چه عدد اکتان بنزین (Octane Number) بالاتر باشد؛ بدان معنا است که بنزین میتواند در برابر فشار های وارده (تا قبل از لحظه انفجار) مقاومت کند. بنزین هایی که از عدد اکتان پایین تری(بنزین هایی که عدد اکتان آنها 87 یا 89 می باشد) بهره میبرند؛ در برابر فشار پیستون از مقاومت خوبی برخوردار نمیباشند. همین امر سبب میشود تا بنزین قبل از جرقه زدن شمع ها بسوزد و در اصطلاح موتور شروع به خام سوزی(ناک زدن) می کند. ناک زدن علاوه بر آسیب هایی که به محیط زیست وارد می کند؛ باعث میشود تا اجزای موتور فشار و ضربات ناگهانی متعددی را تجربه کنند. ضربات و فشار های ناگهانی میتوانند به خودروی شما آسیب های بسیار زیادی را متحمل کند.

عوامل محیطی چه تاثیری بر افزایش یا کاهش اکتان بنزین می گذارند؟

بنزین طی فرایند های شیمیایی تولید میشود و افزایش یا کاهش اکتان بنزین به نحوه پردازش مربوط میشود. اما این عامل(نحوه پردازش بنزین) تنها پارامتری نیست که بر افزایش یا کاهش اکتان بنزین تاثیر می گذارد. جالب است بدانید که عوامل محیطی همچون ارتفاع، فصل ها و... نیز بر عدد اکتان تاثیر می گذارند. اما توجه داشته باشید که تاثیرگذاری این عوامل مستقیما بر روی عدد اکتان نیست. برای مثال هرچه از سطح دریا فاصله بگیریم؛ فشار هوا کمتر میشود و همین موضوع احتمال ناک زدن خودرو را کاهش میدهد(هر چه فشار هوا کمتر شود؛ مخلوط سوخت و هوای درون سیلندر کمتر فشرده میشود).

از طرف دیگر در فصول پاییز و زمستان که میزان رطوبت هوا بالا است؛ احتمال ناک زدن موتور کاهش می یابد. بنابراین سعی کنید در فصل تابستان از مکمل سوخت استفاده کنید.مکمل سوخت و اکتان بنزین لیکومولی LIQUI MOLY | فروشگاه گروه پارتلند

راهکار هایی برای افزایش عمر قطعات خودرو در مقابل بنزین بی کیفیت

همانطور که مشاهده کردید؛ بنزین بی کیفیت(پایین بودن اکتان بنزین) میتواند به موتور خودروی شما آسیب های جدی وارد کند. بنابراین اگر اتومبیل شما موتور حساسی(خودرو های خارجی و خودروهایی که از توربو و سوپر شارژ بهره میبرند) دارد؛ توصیه می کنیم که از مکمل سوخت استفاده کنید. مکمل سوخت کمک می کند تا اکتان بنزین شما افزایش یابد و احتمال ناک زدن موتور به صفر کاهش یابد. افزایش اکتان بنزین باعث میشود تا قدرت موتور در بالاترین حد خود قرار بگیرد و شتاب ماشین افزایش یابد. از طرف دیگر بنزین با اکتان بالا، باعث میشود تا چرخه موتور(مکش، تراکم، انفجار، تخلیه) در ایده آل ترین شرایط ممکن رخ دهد و راندمان اتومبیل شما افزایش یابد.

احتراق ناقص چگونه راندمان خودرو را کاهش می دهد؟

همچنین احتراق ناقص که به دلیل خام سوزی بنزین(احتراق بنزین، قبل از جرقه زدن شمع، به دلیل مقاومت پایین بنزین در برابر فشار وارده) رخ می دهد؛ باعث میشود تا لایه ای از دوده بر روی شمع خودرو، جداره سوپاپ های ورودی و خروجی بوجود بیاید. دوده های بوجود آمده باعث میشوند تا شمع خودرو به خوبی عمل جرقه زنی را انجام ندهد. همچنین این معضل باعث میشود تا حجم هوای ورودی و خروجی بسیار کاهش یابد(تنفس موتور به خوبی انجام نمیشود). در واقع میزان پاشش بنزین توسط انژکتور ثابت است اما به دلیل اینکه میزان هوای ورودی کم است؛ راندمان خودرو کاهش می یابد و مصرف سوخت بسیار افزایش می یابد. 

سیکل های کاری سیلندر باید به خوبی(بدون خام سوزی) تکمیل شوند.

بنزین های معمولی چه تاثیری بر محیط زیست می گذارند؟

بی شک یکی از دلایلی که مهندسان را وادار به طراحی بنزینی با اکتان بالا(و همچنین مکمل های سوخت) می کند؛ تاثیر نامطلوب بنزین های معمولی بر روی محیط زیست می باشد. خام سوزی بنزین علاوه بر تاثیرات نامطلوبی که بر روی خودرو می گذارد؛ باعث میشود تا حجم بسیار زیادی از منو اکسید کربن و گاز های سمی وارد هوا شوند و محیط زیست را آلوده کنند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که استفاده از بنزین های مطلوب(بنزین هایی با اکتان بالای 95) میتواند از تولید سالانه حدود 40 تن منواکسید کربن جلوگیری کند. بنابراین با استفاده از مکمل سوخت و اکتان بنزین لیکومولی LIQUI MOLY گام مهمی در حفظ محیط زیست بردارید(و همچنین سلامت اتومبیل خود را تضمین کنید). 

بی شک بهترین مکمل سوخت و اکتان بنزین لیکومولی LIQUI MOLY است

مکمل سوخت و اکتان بنزین لیکومولی LIQUI MOLY | فروشگاه گروه پارتلند

ولوو و تاثیرات بنزین بی کیفیت بر روی قطعات آن (دلایل نیاز خودرو های ولوو برای استفاده از اکتان بنزین)

همانطور که میدانید؛ موتور خودرو های ولوو از پیچیدگی خاصی بهره میبرند. پیچیدگی این موتور ها به گونه ای است که آسیب دیدن موتور، میتواند هزینه های بسیار سنگینی بر شما(مالک) تحمیل کند. علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین، یافتن یک تعمیرگاه تخصصی ولوو در ایران نیز بسیار دشوار است(تا حدودی غیر ممکن!)و میتواند بسیار اذیت کننده باشد. بنابراین سعی کنید از مکمل سوخت و اکتان بنزین لیکومولی LIQUI MOLY استفاده کنید. این مکمل سوخت بر اساس کادری مجرب آزمایش شده است و نتایج بدست آمده باعث شده است تا ما آن را برای مالکان خودرو های ولوو پیشنهاد دهیم.