قطعات فولادی بسیاری که موتور خودرو را تشکیل می‌دهند در فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند. این فاصله گاهی در اندازه میلی متر است و سرعت بسیار بالای حرکت قطعات در کنار یکدیگر باعث ایجاد اصطکاک بالایی می‌شود. همین امر باعث شده تا برای جلوگیری از خطرات احتمالی از روغن خاصی برای موتور اتومبیل استفاده شود. روغن موتور از مهم‌ترین بخش‌های موتور اتومبیل است که باید در انتخاب آن دقت داشته باشید. در ادامه در مورد روغن موتور، کارایی آن و روغن موتور مناسب برای ولوو xc90 و سایر خودروهای ولوو صحبت می‌شود.

روغن موتور بر پایه نفت و دارای افزودنی‌هایی است که برای جلوگیری از زنگ زدگی، پاک کردن آلودگی‌های موتور، جلوگیری از تشکیل لجن، جلوگیری از خوردگی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان طور که گفته شد نقش افزودنی‌ها بسیار مهم است و برای انتخاب بهترین روغن موتور باید به نوع آن و افزودنی‌هایی که در آن موجود است دقت کنید.  

خرید روغن موتور 5W-40 کاسترول از فروشگاه گروه پارتلند

معرفی انواع روغن موتور

روغن موتورها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

روغن موتور مینرال: این نوع روغن ساده‌ترین نوع روغن موتور بوده که بر پایه نفت خام تولید می‌شود. این نوع روغن سال‌هاست که برای انواع خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن موتور سنتتیک: این روغن بر خلاف نوع قبلی از نفت خام تولید نمی‌شود، بلکه از ترکیبات شیمیایی یا پلیمراسیون هیدروکربن‌ها برای تولید آن استفاده می‌شود. این روغن نسبت به نوع قبلی دارای مزایای زیادی است به همین دلیل در سال‌های اخیر بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال مزایایی از جمله عمر بالا، کاهش میزان خورندگی، مقاومت در برابر اکسید شدن و ... می‌باشد.

روغن موتور نیمه سنتتیک: این نوع روغن ترکیبی از دو مدل گفته شده در بالا است. این روغن به اندازه نوع سنتتیک کیفیت نداشته اما در بسیاری از موارد بهتر از نوع مینرال عمل می‌کند.

برای انتخاب روغن موتور مناسب بهتر است به نوع و ویژگی‌های خودرو خود توجه داشته باشید. بهتر است پس از انتخاب بهترین نوع روغن اقدام به تعویض آن نکنید. زیرا روغن‌ها فرمول شیمیایی متفاوتی داشته و با تغییر روغن آسیب‌هایی به موتور خودرو شما وارد می‌شود. روغن موتورها با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف هر 5 تا 10 هزار کیلومتر باید تعویض گردد.

خرید فیلتر روغن ولوو v40-c30-c70 از فروشگاه گروه پارتلند

اتومبیل‌های ولوو

ولوو یک شرکت سوئدی است که در زمینه تولید خودروهای مختلف با ایمنی و استحکام بسیار بالا فعالیت می‌کند. اتومبیل‌های این شرکت در سال‌های گذشته پیشرفت‌های فراوانی داشته و در حوزه امنیت و استقامت در کل دنیا شناخته شده‌اند. این خودرو به بازارهای داخلی نیز راه یافته است. علیرغم قیمت بالای این خودروها اما طرفداران زیادی نیز در ایران داشته و حجم بالایی از آن‌ها در ایران خرید و فروش می‌شود. خودروهای ولوو xc60 و خودرو ولوو xc90 از جمله خودروهای پرطرفدار در ایران هستند.

این خودروها دارای قیمت بالایی بوده و نگهداری از ان‌ها بسیار مهم است. یکی از مواردی که همواره باید در نظر داشته باشید کیفیت روغن موتور است. روغن موتور مناسب برای خودرو ولوو دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و انتخاب نوع مناسب برای خودرو بسیار مهم است.

روغن موتور کاسترول-partlandgroup.ir

بهترین روغن موتور مناسب برای ولوو

روغن موتور ولوو xc60دارای ویژگی‌های خاصی است. روغن موتور مناسب باید دارای درجه گرانروی 0W-30 یا 5W-30 باشد. همچنین کیفیت روغن نیز باید API-SN باشد. روغن موتور با درجه گرانروی 0W-30 روغن موتور مناسب زمستان بوده و برای مناطق خیلی سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین روغن موتور ولوو xc60باید دارای الزامات کیفی ACEA A5/B5 باشد.

خودروی ولوو xc90 یکی دیگر از خودروهای تولیدی شرکت ولوو است که در بازار ایران نیز یافت می‌شود. روغن موتور ولوو xc90

 نیز باید دارای کیفیت مناسب و ویژگی‌های کاربردی برای برند ولوو باشد. روغن مناسب برای این خودرو باید به از نوع تمام سنتتیک باشد که با فرمول‌های کاملا اختصاصی تولید شده و برای گیربکس‌های 6 8 سرعته تولید شده باشد. روغن موتور راونول T-WS یکی از روغن‌های بسیار با کیفیت تولید شده در کشور آلمان است. این روغن دارای تاییدیه‌های بین المللی و سطح کیفیت بالایی بوده و برای خودروهای ولوو بسیار مناسب است.

خرید فیلتر روغن ولوو XC60 از فروشگاه گروه پارتلند

روغن موتور 0W30 راونول یکی دیگر از موارد بسیار با کیفیت روغن موتور ولوو xc90است که تمام سنتتیک بوده و در کشور آلمان تولید شده است. این روغن با تکنولوژی USVO و CleanSynto ساخته شده و دارای کیفیتی بسیار عالی می‌‌باشد. این روغن موتور مناسب ولوو xc90در انواع موتورهای بنزینی توربو شارژ، سوپر شارژ، موتورهای تنفس طبیعی و گازوئیل سوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این روغن باعث کاهش مصرف سوخت شده و از اصطکاک و فرسایش موتور جلوگیری می‌کند. همچنین باعث استارت بسیار سریع می‌شود. از جمله ویژگی‌های بسیار عالی این روغن نقطه انجماد 60 درجه زیر صفر و نقطه اشتعال 236 درجه است.

تعمیر و عیب یابی ولوو توسط گروه پارتلند، در محل و با پیشرفته ترین دستگاه ها

روغن موتور ولوو v40 نیز باید دارای شاخص‌های کیفی مشخص شده و استاندارد بوده و از نوع تمام سنتتیک باشد. روغن موتورهایی که برای خودرو ولوو خود تهیه می‌کنید دارای بالاترین کیفیت و گرانروی مناسب باشد.

تعویض روغن موتورهای ولوو

موتور خودرو ولوو نسبت به دیگر خودرو ها از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. وجود دنده سی وی تی میل سوپاپ بر روی این خودرو سبب افزایش چندین برابر حساسیت آن شده است. استفاده از روغن های مرغوب و با کیفیت برای خودرو های ولوو موجب می شود تا عملکرد آن بهتر شود. حتی موجب می شود دمای موتور نیز کاهش یابد. به همین دلیل پیشنهاد می شود در هنگام تعویض روغن موتور ولوو سعی کنید از بهترین روغن ها استفاده کنید. زیرا طول عمر موتور خودرو را چندین برابر افزایش می دهد.

نکاتی در زمینه تعویض روغن موتور ولوو

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه تعویض روغن موتور ولوو به آن توجه ویژه ای داشته باشید، تعویض به موقع است. به دلیل گرم و سرد شدن های متعدد و جرم زدایی موتور، روغن موتور پس از مدتی چسبندگی خود را از دست می دهد و به خوبی درون ماه و ستاره ای اویل پمپ و اویل ماژول نمی گردد. 

این امر موجب می شود تا روغن با فشار کمتری وارد دنده سی وی تی میل سوپاپ و استکانی های اتوماتیک بگردد و صدای موتور افزایش یابد. به همین دلیل می بایست هر 5000 کیلومتر یکبار برای تعویض روغن موتور خودرو ولوو خود اقدام کنید.

تعویض فیلتر روغن به همراه روغن یکی دیگر از نکات مهمی است که می بایست در هنگام تعویض روغن خودرو ولوو به آن توجه ویژه ای داشته باشید. وظیفه اصلی فیلتر روغن، گرفتن محتویات اضافی روغن موتور همچون جرم ها است. پس از مدتی به دلیل جرم های زیاد، کاغذ های صافی درون فیلتر روغن از بین می روند و دیگر نمی توانند روغن را به خوبی تصفیه کنند. به همین دلیل می بایست در هنگام تعویض روغن خودرو ولوو، حتما فیلتر روغن مرغوب تهیه کنید و آن را تعویض نمایید تا طول عمر موتور خودرو شما افزایش یابد.