يكي از مشتريان محترم ولوو xc60 در مورد تسمه تايم سوال فرمودند و سوالشون در مورد اين بود كه خودروشون تسمه تايم داره يا زنجير تايم؟؟؟

تسمه تایم ولوو xc90

 در مورد خودروهاي ولوو xc60 بايد بدونيد كه دو نوع موتور در اين خودروها هست كه يك مدل آن با موتور ولوو xc90 تقريبا يكي هست كه در عكس مشاهده مي فرماييد اين نوع موتور ها تسمه تايم دارند و ميبايست هر ٩٠ تا ١٠٠ هزار كيلومتر تعويض شوند خودروهاي ديگر ولوو xc60 داراي زنجير تايم هستند و نيازي به تعويض در تايم هاي مقرر ندارند.

تفاوت تسمه تایم ولوو با زنجیر تایم ولوو در چیست

تسمه تایم ولوو و زنجیر تایم ولوو در واقع وظیفه و کارایی یکسانی دارند. تفاوت این دو در محل نصب، جنس و طول عمر مفید آن ها است. زنجیر تایم از جنس فلز بوده و تسمه تایم از یک نوع پلاستیک تقویت شده و با استحکام بالا ساخته شده است. 

نکته ای که در مقایسه زنجیر تایم ولوو با تسمه تایم ولوو وجود دارد، این است که تسمه های پلاستیکی بی صدا و آرام هستند، اما سریع تر دچار فرسودگی می شوند. خودرو سازها پیشنهاد می کنند در هر ۸۰ هزار مایل تسمه تایم ولوو تعویض گردد. به حرکت درآمدن تسمه تایم به واسطه یک سری کشنده می باشد و توسط قرقره ها کار می کند. از آن جا که کشنده های ذکر شده نیز دچار فرسودگی می شوند، برخی متخصصان مکانیکی پیشنهاد تعویض واتر پمپ خودرو را همان زمان با تعویض تسمه تایم مطرح می کنند.  

زنجیر تایم ولوو نیز همان کار تسمه تایم را می کند. با این تفاوت که نسبتا با دوام تر است و طول عمر بیشتری دارد. برخی خودروسازان توصیه دارند که زنجیر تایم نیز در فواصل زمانی مشخصی تعویض گردد. در حالی که برخی دیگر عمر زنجیرتایم را برابر با عمر خودرو می دانند. با توجه به فلزی بودن تسمه تایم به طبع در هنگام کارکرد، صدای بیشتری ایجاد خواهد کرد. تجربه نشان می دهد که صدمات وارد شده به موتور در صورت پاره شدن زنجیر تایم به مراتب بسیار بیشتر از پاره شدن تسمه تایم خواهد بود. 

خرید لوازم یدکی ولوو XC60 از فروشگاه گروه پارتلند

خرید تسمه تایم ولوو XC60 از فروشگاه گروه پارتلند

خرید تسمه تایم ولوو XC90 از فروشگاه گروه پارتلند

تعمیر و عیب یابی ولوو توسط گروه پارتلند، در محل و با پیشرفته ترین دستگاه ها